Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Yazarlarımız
 


sercan-ergin.jpgDünden devam
Antrenman ve müsabakada sıvı tüketiminin önemine gelince: Antrenman ve müsabakada terleriz.Sıcak hava koşullarında, tabii ki daha fazla terleriz ve daha çok sıvı kaybına uğrarız. Terleyerek oluşan sıvı kaybı, performansın düşmesine neden olmaktadır. Normal bir futbolcu erkek olsun, bayan olsun hava sıcaklığı koşullarına göre vücut ağırlığının yüzde üçünü terleyerek kaybeder. Örneğin, 75 kg vücut ağırlığı olan bir futbolcu en az ve yaklaşık 1 litre terleyerek sıvı kaybeder. Bu sıvı kaybı da, bu futbolcunun yüzde 10 civarında performans düşüklüğü demektir. Su takviyesi yapılmadığı taktirde fark edilecek bir şekilde sıkıntı yaratacaktır.

Bu önemli sıkıntıyı ortadan kardırmak amacıyla sıcak hava koşullarında yapılan antrenman ve müsabakada en az her 20 dakikada bir su molası verilmelidir. Çünkü su kaybının dışında beyin glikozunun azalmasıyla konsantrasyon eksikliği olacaktır. Sıvı ve bununla birlikte konsantrasyon kaybını tekrar dengelemek için enerji ihtiva eden sıvı, örneğin sporcular için özel hazırlanmış içecekler olarak verilmelidir.
Vücudun sinyal işaretleri. Bir antrenör, oyuncusunun aşırı sıcak havada az su içtiğini nasıl fark eder. Az sıvı tüketmiş bir sporcu, az terler. Kuru cilt ve nabız, normalinden daha yüksek atar. Örnek vermemiz gerekirse, futbolcu yarım saatten beri 130 nabız ile koşarken, nabız aynı koşullar altında 15 kez daha fazla atmaya başlarsa, futbolcunun su gereksinimi de daha fazla olacaktır. Antrenmanda su tüketilmediği için, damarlardaki kan kalınlaşmaya başlar. Kalp atımı zor koşullarda çalışır. Antrenmanlarda sık sık su içilmesi gerekmektedir. Antrenör gerekli bilgiye sahip olmadığı zaman, futbolcusuna sıcak havada iki saat süren bir antrenman yaptırmakta ve antrenmandan sonra su içmesini yasaklamaktadır.
Takımlarımızı çalıştırmakta olan sayın hocalarımızın önemli konuları bilmeleri, görev aldıkları takımlarda antrenman kurallarını harfiyen yerine getirmeleri gerekmektedir.
Takımlarda görev yapan değerli hocalarımıza naçizane tavsiyem sporcu sağlığı ile gerekli bilgileri hekimlerden öğrenmeleridir.

 

yazar-yataykayan-habermasaustu-4li -ALT

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin