A+ A A-

 

19 Eylül Gaziler Günü, her yıl olduğu gibi bu yıl da törenlerle kutlanacak.
190916gazi.jpg

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e 1921 yılında mareşallik rütbesi ile gazilik unvanının verildiği gün olan 19 Eylül tarihi, 3 Temmuz 2002 tarih ve 24804 sayılı resmi gazetede 4768 no ile yayımlanan, “18 Mart gününün Şehitler Günü ve 19 Eylül gününü Gaziler Günü olarak ilan edilmesi” hakkındaki kanun uyarınca, ‘Gaziler Günü’ olarak anılıyor ve kutlanıyor.
Milas’ta 19 Eylül Gaziler Günü, ülke genelinde olduğu gibi bir dizi etkinlikle kutlanacak.
19 Eylül Gazileri Anma Günü; Milas’ta ilk kutlama töreni saat 11.00’de Atapark’ta Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayacak. Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler adına bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunacak ve Türk Bayrağı göndere çekilecek.
Gazi ve öğrencilerin şiirlerini okumasının ardından Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Sarban tarafından ve Garnizon Komutanlığı tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak.
Törenin bitmesiyle protokol üyeleri ile birlikte gaziler yürüyerek Muharip Gaziler Derneği binasına geçecek burada davetlilere ikramda bulunulacak.
VALİ AMİR ÇİÇEK’TEN GAZİLER GÜNÜ MESAJI…
Muğla Valisi Amir Çiçek, 19 Eylül Gaziler Günü için yayımladığı mesajda şu açıklamalara yer verdi, “Dün olduğu gibi bugünde bayrağımızı, milletimizi, vatanımızı, bağımsızlığımızı korumak ve devletimizin bekası için kanlarını akıtan gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Günü kutlu olsun.
Milletimiz ezelden beri ülkesine, millî ve manevi değerlerine sahip çıkarak canı pahasına mücadele etmiştir. Bu uğurda gözünü kırpmadan canını vermiş sayısız şehidimiz ve kanını akıtan onurlu gazilerimiz vardır. Bizler, şehit ve gazilerimiz sayesinde bu topraklarda barış, kardeşlik ve huzur içinde yaşamaktayız. Vatanımızı korumak için büyük fedakârlık gösteren, destansı zaferlere imza atan şehit ve gazilerimizin şanlı tarihimize yaptıkları katkılardan dolayı büyük minnet borçlu olduğumuzun her zaman bilincindeyiz.
Aziz milletimizin vatanını koruma bilincine 15 Temmuz gecesi bir kez daha şahitlik ettik. O gece, kahraman Türk Milleti, canları pahasına geçmişte olduğu gibi büyük bir cesaret göstererek milletinin iradesine, demokrasiye ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne sahip çıkarak vatan, millet aşkıyla kanlarını akıtmıştır. Ecdadımızdan miras olarak aldığımız bu topraklar üzerinde kötü emelleri olan hainlere aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz sayesinde fırsat verilmemiş, bundan sonrada fırsat verilmeyecektir.”
Çiçek, 15 Temmuz gecesi şehit ve gazilere şükran duyduklarını belirterek,“15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara çıkarak destan yazan şehitlerimize Allah’tan rahmet diler, kahraman gazilerimize bir kez daha şükranlarımı sunarım. Şunu belirtmek isterim ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, içinde vatan sevgisi olan milletimiz sayesinde ilelebet yaşayacaktır. Bu doğrultuda vatanı için can veren şehitlerimizin ve kanlarını akıtan gazilerimizin kutsal emanetine, nesilden nesile yaşatılan bir ruh ve anlayışla sahip çıkacağımızı, çocuk ve gençlerimize daha güzel bir hayat, daha refah bir ülke bırakmak için milletçe sarsılmaz bir irade ile çalışmaya devam edeceğiz.
Bu duygu ve düşüncelerle bu anlamlı gün dolayısıyla başta, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, hayatta olan gazilerimizi minnet ve şükranla anar, değerli ailelerine ve yüce milletimize saygılar sunar, 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlarım” ifadelerini kullandı.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin