A+ A A-

 

Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü, mevsimsel geçişlerde görülen hastalıklarla ilgili açıklamada bulundu.
230916mevsim.jpg
Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, “Mevsim geçişlerinde soğuk algınlığı, kas ve eklem ağrılarına dikkat” uyarısında bulundu.
Ceyhan, “Mevsim değişikliklerinde rastlanılan en can sıkıcı rahatsızlıklardan soğuk algınlığı kas ve eklem ağrılarıdır. Birçoğumuz bu rahatsızlıkları günün yorgunluğuna ya da sadece soğuk algınlığına bağlayabiliyoruz. Bu rahatsızlıklar, gereken önem verilmediğinde sonbahar ve kış aylarını yatarak geçirmemize neden olabilir.” dedi.
MEVSİMSEL GİYİME DİKKAT EDİLMELİ
Ani hava değişimlerinde dikkatli olunması gerektiğine değinen Ceyhan, “Özellikle mevsim değişikliklerinde meydana gelen soğuk algınlığı, kas ve eklem ağrılarına yakalanmamamız için önerilerde bulunmak isterim, mevsimler değişirken, ısı ve hava akımları vücut direncimizde bir azalma oluşturabilir. Önemli olan normal vücut ısımızın dış etmenlerden minimal etkilenmesidir. Yazlık kıyafetleri hemen kaldırmak veya kışlıkları hemen giymek iyi bir çözüm değildir. Soğuk algınlığında ani hava değişiklikleri sonrasında üşütülürse bağışıklık sistemi etkilenerek enfeksiyonlara yatkın hale gelebiliyor vücudumuz. Sıcak bir havada terleyen bir kişinin ani çıkan soğuk bir rüzgâra veya klimaya maruz kalmasıyla aniden vücut ısısını kaybederek kas ağrıları yaşayabileceğini, çocuklarımızda ise soğuk içecek ve yiyeceklerin tüketilmesi sonucu boğazlarının kolay enfekte olması sonucu boyun ağrısı, bel ağrısı ve yaygın olan küçük eklem ağrılarını, bu mevsim geçişlerinde görmekteyiz. En sık miyalji dediğimiz kas ağrıları karşımıza çıkar. Sabah uyanınca nispeten sıcak yataktan kalkan kişide veya sıcak duştan sonra dışarı çıkınca anlık ısı düşmesi, kaslarda basit ağrı, kramp ve spazma yol açabilir. Anlık ısı düşmesi kas içerisindeki kan akımını azaltıp, ağrı ve hareket kısıtlılığı yapabilir. Yine aynı şekilde rüzgâra maruz kalma esnasında, rüzgâr derinin ısısını düşürerek kas ağrılarını meydana getirebilir.” diye konuştu.
Sağlıklı kişilerin, hava değişiminden çok etkilenmeyeceğini vurgulayan Ceyhan, “Sağlıklı bireyler hava değişimlerinden pek etkilenmezler. Kronik hastalığı olan kişilerin hava değişimlerinin yarattığı şikâyetleri kolaylıkla fark edebileceğini belirtmek ve eklemek isterim, “Osteoartriti olan hastalar yağmurun yağacağını eklem ağrılarından öngörebilir ve hipertansiyon hastaları da aniden yükselen sıcaklarda şiddetli baş ağrıları çekebilir”.
Grip, üst solunum yolları enfeksiyonları, akut bronşit ve zatürrenin bu geçiş mevsimlerinde sıkça görüldüğünü söylemek isterim. Hava koşullarına uygun giyinmenin ve tedbirli davranmanın mevsim geçişlerinde çok önemli olduğunu söyleyebilirim, dengeli beslenerek ve düzenli uyuyarak bağışıklık sisteminin desteklenmesi gerektiğini ve kronik hastalığı olan kişilerin şikâyetlerinde artış olursa hekimleri ile paylaşmalarını öneriyorum.” ifadelerini kullandı.
“EVİNİZİN HER ODASININ ISISI AYNI OLSUN!”
Soğuklarda eklem ağrısı şikâyetlerinin arttığını belirten Ceyhan, açıklamasını şöyle sürdürdü, “Mevcut eklem sertliği veya kireçlenmesi olan hastalar nispeten sıcak aylarda daha rahat ederler. Soğukların başlaması eklem ağrılarını arttırır. Bu gibi hastalar özellikle diz ekleminden başlayarak çeşitli koruyucu önlemler almalıdırlar. Soğukta ani hareketler, mevcut etkilenen eklemin soğuktan korunmaması ciddi ağrılara yol açar. Aynı şekilde bir evin odaları arası ısı farkı da benzer şikâyetlere yol açar. Görülüyor ki mevsim değişiklikleri, normal sağlıklı bireyleri ve aynı zamanda daha önceden kronik hastalıkları olan hastaları etkiliyor ve kemik hastalıkları olan kişilerin hekimlere başvuru sayıları artıyor. Bu geçişlerdeki ısı değişikliklerine bağlı eklem ağrıları, hareket kısıtlılığı yaratarak sosyal hayatımız ve iş hayatımızda da performans düşüklüğüne sebep oluyor.”
Ceyhan, “Mevsim geçişlerinde, basit önlemler almak ve basit korumalar sağlamak ciddi sağlık problemleri oluşmadan önce insan sağlığına katkı sağlamaktadır.”Unutmayın “Sağlıklı bireyler hava değişimlerinden pek etkilenmezler.” diyerek sözlerini burada sona erdirdi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin