A+ A A-

 

Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü, 29 Eylül Dünya Kalp Günü ile ilgili olarak yaptığı açıklamada kalp sağlığı hakkında bilgilendirdi.
290916kalpsaglik.jpg
Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, 29 Eylül Dünya Kalp günü ile ilgili basın açıklaması yaptı.
Ceyhan, vatandaşları “Kalbiniz için sağlıklı seçimler yapın” sloganıyla kalp sağlığını korumaya davet etti.
Ceyhan, “Sigara, tütün kullanımı, yanlış beslenme, fiziksel egzersiz eksikliği ve aşırı alkol tüketiminin kalbimiz için dikkat edilmesi gereken faktörler olduğunu vurgulamak istiyorum. Dünya Kalp Günü’nü, insan kalbini etkileyen bu ana faktörler hakkında farkındalığı yaymada etkili önemli bir gün olarak görmekteyim. Bu açıklamanın amacı, tüm hastalıklarda olduğu gibi kalp rahatsızlıklarında da erken teşhisin önemi, sigara ve alkol tehlikesi, düzenli egzersiz alışkanlıkları kazanılması, uygun yemek öğünlerinin hazırlanması, alınması gereken önleyici tedbirler ile ilgili risk faktörlerinin vatandaşlarımızda ki farkındalığını sağlamaktır.” dedi.
Kalp rahatsızlıklarının bir numaralı ölüm sebebi olduğunu vurgulayan Ceyhan, “Kalp ve damar rahatsızlıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebidir. Kalp ve damar rahatsızlıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir. Bu ölümlerin 7,4 milyonu kalp krizine, 6,7 milyonu inmeye bağlıdır.
Beklenilenin aksine ölümlerin yüzde 80’i iyi gelir düzeyi olan ülkelerde değil, düşük ve orta gelir düzeyinde yer alan ülkelerde gerçekleşmiştir. Kadınlarda risk düzeyi erken yaşlarda daha düşük iken, yaşın ilerlemesi ile risk artmakta ve hastalıktan kadınlar ve erkeklerde eşit olarak etkilenmektedir. Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir.” diye konuştu.
ALKOL VE TÜTÜN KALP SAĞLIĞI DÜŞMANI
Alkol ve tütün kullanımının, kalp rahatsızlıklarının bir numaralı mimarı olduğunu ifade eden Ceyhan, “Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının %80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir. Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, kalıtsal faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir. 30 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir.
Her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi gerekiyor.”
Ceyhan, açıklamasında sağlıklı kalmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı, “Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için; Sağlıklı beslenelim. Düzenli fiziksel aktivite yapalım, tütün ve tütün ürünleri kullanmayalım, alkol kullanmayalım, kardiyovasküler riskimizi öğrenelim, kilolu veya obez olup olmadığımızı, kan basıncımızı, kan şekerimizi ve kan lipidlerimizi öğrenelim ve hekim tavsiyelerine uyalım” ifadelerini kullandı.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin